Spuszczel domowy (spuszczel pospolity) – gazowanie kościoła w Olszanach – sierpień 2020

W trakcie przeprowadzonej analizy na zlecenie Parafii w Olszanach stwierdzono żerowanie spuszczela domowego (spuszczel pospolity) w całej kubaturze kościoła. Szkodniki drewna spuszczele zaatakowały zarówno drewno konstrukcyjne więźby dachowej jak i elementy wyposażenia wnętrza, schody, etc. Technicy Drevpol zalecili wykonanie fumigacji inaczej gazowani kościoła jako najskuteczniejszą metodę na zwalczanie spuszczela domowego (spuszczela pospolitego) w obiektach o dużych kubaturach.

W ramach wykonanego zabiegu fumigacji najpierw kościół został uszczelniony gazoszczelną folią i zagazowany, a następnie w okresie gazowania kościoła technicy przyjeżdżali na kontrolne pomiary stężenia gazu i dogazowywali obiekt. Wykonano kilkaset pomiarów stężenia dzięki czemu przez cały proces gazowania kościoła gaz utrzymywał się na skutecznych oraz bezpiecznych poziomach stężenia w obiekcie. Zabieg gazowania kościoła zakończono odwietrzeniem i ozonowaniem oraz przeprowadzono impregnacją więźby dachowej. Spuszczel domowy (spuszczel pospolity) zwalczanie którego trwało 19 dni został skutecznie zlikwidowany w całej kubaturze kościoła, a dodatkowo drewno zostało zabezpieczone przed ewentualnym atakiem spuszczela pospolitego w przyszłości.