Spuszczel pospolity inaczej spuszczel domowy

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) jest jednym z dwóch najczęściej występujących szkodników drewna na terenie Polski. Przy czym spuszczel uznawany jest za najgroźniejszego z drewnojadów ze względu na to że jest bardzo mobilny, systematycznie przenoszeni się na coraz to nowe elementy drewniane, intensywnie się rozmnaża i dorasta do dużych rozmiarów co skutkuje tym że zjada dużo drewna i doprowadza do kompletnego zniszczenia drewna. Spuszczel pospolity potrafi doprowadzić do takiego zniszczenia drewna konstrukcyjnego mającego mniej niż 10 lat że wymaga ono wymiany.

Spuszczel pospolity
spuszczel owad

Spuszczel szkodnik drewna

Spuszczel atakuje praktycznie każdy gatunek drewna ale preferuje drewno iglaste i suche oraz mające do 15-20 lat. Spuszczel pospolity potrafi żerować w praktycznie każdym rodzaju drewna w domu począwszy od drewna konstrukcyjnego jak murłaty, krokwie, jętki, płatwie, ale także w legarach, drewnianych ścianach, schodach czy też w zewnętrznych elementach jak np. słupy podporowe, tarasy. Spuszczele można spotkać nawet w drewnianych ramach okiennych, framugach, meblach i schodach i to razem z innymi gatunkami szkodnikami drewna.

Spuszczel pospolity larwa

Spuszczel pospolity przechodzi różne stadia rozwoju od jaja przez larwę po osobniki dorosłe – owady. Spuszczel rozmnaża się i zjada drewno głównie latem, ale w dobrych warunkach systematycznie rozwija się cały rok. Optymalne są dla niego temperatury powyżej 22 stopni Celsjusza. Samica składa od 150 jaj i więcej w różnych miejscach więźby dachowej w obiektach murowanych czy konstrukcji drewnianej w obiektach/ kościołach drewnianych. Z jaj wylegają się larwy które dorastają do 30 mm długości. To spuszczel larwa jest odpowiedzialny za niszczenie drewna które stanowi dla niego pokarm. Larwy spuszczela żerują głównie w części bielastej drewna ale zdarza się, że przechodzą również do tzw. twardziela.

Spuszczel pospolity larwa

Spuszczel pospolity zwalczanie - jak pozbyć się spuszczela pospolitego?

Z praktyki wiemy jak trudnym w likwidacji jest spuszczel pospolity zwalczanie którego należy powierzyć specjalistom z naprawdę dużym doświadczeniem i odpowiednią wiedzą na temat zwalczania szkodników drewna.

Często otrzymujemy zapytania typu: Mamy w więźbie  domu szkodnika to spuszczel pospolity jak się pozbyć? Zidentyfikowaliśmy robaka to spuszczel jak wytępić? Odpowiadając na te zapytania należy wskazać że metod na zwalczanie spuszczela jest kilka w zależności od tego jakiego obiektu porażenie dotyczy. Z praktycznego punktu widzenia sposoby na zwalczanie spuszczela można podzielić na zastosowanie metody Veloxy, zastosowanie preparatów oraz zastosowanie fumigacji inaczej gazowania.

Spuszczel pospolity zwalczanie - Veloxy

W przypadku gdy spuszczele zaatakowały obiekty o niedużych rozmiarach typu ołtarze, szafy, ramy obrazów i dodatkowo są to bardzo cenne obiekty które mają wrażliwe powłoki najlepiej zastosować metodę Veloxy. Jest to metoda która polega na likwidacji szkodników drewna przez umieszczenie zaatakowanych obiektów w specjalnych opakowaniach foliowych i wypompowanie tlenu oraz wprowadzenie w jego miejsce azotu. Aparatura Veloxy utrzymuje stałą wilgotność w trakcie zabiegu, który trwa ok. 4-5 tygodni.

Spuszczel pospolity zwalczanie - preparaty

W przypadku gdy spuszczele zaatakowały obiekty typu więźba dachowa która jest niezabudowana, w pełni dostępna lub na etapie budowy więźby można w zastosować preparaty na spuszczele w celu jego likwidacji. Wyróżnia się tutaj środek na spuszczele xilix gel. Żel na spuszczela xilix cechuje bardzo głęboka wnikliwość od 3 do 12 cm. Preparat zawiera substancję czynną permetrynę, nie odbarwia drewna i jest dedykowany jako środek na spuszczele przez producenta.

Spuszczel pospolity zwalczanie przy użyciu preparatów

Spuszczel pospolity zwalczanie - fumigacja inaczej gazowanie domu, dachu, obiektu

W przypadku gdy zaatakowana są obiekty drewniane, więźby dachowe o dużych gabarytach lub gdy jest zabudowana więźba spuszczel powinien być zwalczany metodą fumigacji inaczej gazowania. Gazowanie domu czy innego obiektu jest z pewnością najskuteczniejszą metodą na zwalczanie spuszczela. Nadto, jest to metoda najwszechstronniejsza, gdyż gaz dzięki swojej przenikliwości dociera do całego drewna (w tym zabudowanego) w obiekcie i likwiduje wszystkie stadia rozwojowe szkodników drewna w tym spuszczela larwę, jaja i osobniki dorosłe. Gazowanie domu drewnianego nie powoduje odbarwień drewna i pozwala na zwalczanie szkodników drewna nawet w bardzo grubym materiale (bal 60cm). Zwalczanie spuszczela metodą gazowania można przeprowadzać co do zasady w miesiącach ciepłych maj – wrzesień.

Gazowanie spuszczela cena

Gazowanie spuszczela jest zawsze wyceniane indywidualnie w zależności od rodzaju obiektu i przyjętej technologii gazowania. W przypadku gdy planowane jest gazowanie spuszczela cena uwzględnia jako elementy składowe takie jak między innymi uszczelnienia zewnętrznego i wewnętrznego obiektu, rodzaj, kształt, kubaturę i wielkość obiektu, dostęp do drewna czy metodykę gazowania i rodzaj użytego gazu.

Spuszczel pospolity - odpowiedzi na często zadawane pytania:

Spuszczel pospolity larwa jeśli ma odpowiednie warunki rozwija się i zjada drewno cały rok, w miesiącach ciepłych jej rozwój jest najbardziej intensywny.  Więcej informacji na temat larwy spuszczela przeczytacie Państwo na tej stronie https://www.spuszczel.info/spuszczel-larwa/

Spuszczel pospolity żerując na więźbie dachowej pozostawia charakterystyczne otwory, mączkę, ślady zniszczenia drewna. Jego obecność może potwierdzić także obecność larw i dorosłych szkodników oraz charakterystyczne skrobanie w drewnie.

Xilix gel popularnie określany jako żel na spuszczela można stosować do każdego rodzaju drewna pod warunkiem że nie jest pokryte farbą, lakierem, lakierobjecą czy lazurą.

Zwalczanie spuszczela pospolitego można wykonywać różnymi sposobami, w tym przy użyciu preparatów, ale najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie spuszczela jest fumigacja czyli gazowanie.

Gazowanie spuszczela zależy od zastosowanej technologii gazowania/fumigacji (Technologia DREVPOL) i rodzaju obiektu, pod uwagę bierze się co do zasady kubaturę i kształt obiektu, sposób uszczelnienia, ilość, rodzaj i zakres porażenia drewna, planowy czas trwania zabiegu.

Tak, spuszczel pospolity w dorosłej potrafi latać.

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie spuszczela niezależnie od rodzaju domu i zakresu porażenia jest fumigacja czyli gazowanie domu, dachu, obiektu, drewna.

Przykładowe opinie nt. zwalczania spuszczela pospolitego (spuszczela domowego)

Namierzyłem spuszczela kilka lat temu. Sam stosowałem preparaty ale bez skutku, ciągle powstawały nowe ogniska. W końcu poprosiłem Drevpol o doradztwo i zdecydowałem że robimy gazowanie domu. Spuszczel dobrał się do drewnianych stropów więc gazowanie musiało objąć cały budynek. I dobrze. Zabieg przeprowadzono bez zastrzeżeń i skutecznie. W końcu mam ciszę i spokój bo to skrobanie przez spuszczela może człowieka doprowadzić do szału.

Bartek (Poznań okolice)

Postawiliśmy dom z bala i ku naszemu zaskoczeniu po roku pojawiły się w drewnie otwory i wysypująca się mączka i robaki. Zrobilśmy zdjęcia i wysłaliśmy do DREPVOL do analizy. Potwierdzono nam że to spuszczel larwa oraz dorosły spuszczel owad. Zaskoczenie ogromne że w tak świeżym drewnie są spuszczele. Zleciliśmy zrobienie gazowania domu i dodatkowo impregnację. To jak pracuje Drevpol to aż miło popatrzeć to jest naprawdę ekstraklasa – mam duże doświadczenie w budowlance i stąd wiem jak to wygląda zazwyczaj i ile jest z tym kłopotu. Wszystko wykonano terminowo, dokładnie, skutecznie. Po zabiegu wykonano ozonowanie. Jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy firmę Drevpol.

Marzena i Radek (Rybnik okolice)

Mam 3 letni dom w którym przystąpiłem do rozbudowy pewne dodatkowe elementy budynku. W trakcie prac cieśla odkrył że mam chyba spuszczela pospolitego w krokwiach i murłatach. Paskudne larwy i chrząszcze. Poprosiłem go żeby mi poszukali kogoś kto by się profesjonalnie tym zajął. Polecił mi DREVPOL bo na jakimś kościele pracował i był świadkiem jak robili gazowanie kościoła żeby zwalczyć to paskudztwo. Po analizie DREVPOL potwierdził że mam spuszczela pospolitego i zalecił także gazowanie domu. Jak poczytałem jak spuszczel niszczy drewno to się nie zastanawiałem nawet minuty, poza tym kto chce mieć w nowym domu jakieś robaki i larwy. Zabieg trwał 12 dni. Dom ma prawie 24 metry długości więc po zakryciu go folią wyglądało to spektakularnie. Wszystko wykonano bardzo profesjonalnie i zwalczanie spuszczela okazało się skuteczne. Polecam DREVPOL jako profesjonalistów.

Zbigniew (Dębica okolice)

Kupiliśmy dom i okazało się że coś zjada w nim drewno i chrobocze tak że nie można spać. W Internecie znaleźliśmy firmę Drevpol w któ®ej zamówiliśmy analizę. Nasze przypuszczenia okazały się słuszne i potwierdzono nam że mamy spuszczela pospolitego na więźbie dachowej oraz w słupach podporowych na zewnątrz domu. Specjaliści z DREVPOL dokładnie i rzeczowo wyjaśnili nam jak najlepiej przeprowadzić zwalczanie spuszczela w naszej sytuacji dlatego zdecydowaliśmy się na fumigację więźby dachowej. Trochę nas to kosztowało i finansowo i pracy bo dom trzeba było trochę przygotować ale stwierdziliśmy że nie stać nas na niszczenie drewna przez szkodniki zwłaszcza że więźbę mamy w większości zabudowaną i nie wiadomo jak szybko i co będzie zniszczone. Cały zabieg był przeprowadzony dokładnie tak jak to było ustalone. Polecamy firmę bo są słowni, skuteczni i rzetelni. Na wyróżnienie zasługuje naprawdę wysoka kultura i fachowość pracowników DREVPOL.

Róża (Gdynia okolice)

Polecam DREVPOL który wykonywał u mnie zwalczanie spuszczela pospolitego. Mam kamienicę w której zasiedlił się spuszczel w więźbie dachowej. Fachowcy z Drevpol wykonali naprawdę porządnie szlifowanie drewna i oczyszczanie poddasza a potem nałożyli preparat. Całość prac trwała 4 dni i bardzo solidnie wszystko było zrobione i dlatego polecam firmę.

Karolina (Kraków)