Spuszczel pospolity szkodnik drewna

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) jest jednym z dwóch najczęściej występujących szkodników drewna na terenie Polski. Przy tym uznawany jest za najgroźniejszego ze względu na mobilność, dorastanie do dużych rozmiarów i szybkość rozmnażania się i niszczenia drewna. Odnotowane są przypadki gdy szkodnik doprowadził do zniszczenia drewna konstrukcyjnego wymagającego wymiany w okresie poniżej 10 lat.

Jakie drewno atakuje spuszczel pospolity?

Spuszczel atakuje praktycznie każdy gatunek drewna ale preferuje drewno iglaste, suche i mające do 15-20 lat. Szkodniki potrafi żerować w praktycznie każdym rodzaju drewna od drewna konstrukcyjnego jak murłaty, krokwie, jętki, płatwie, ale także w legarach, drewnianych ścianach, ramach okiennych, schodach czy też w zewnętrznych elementach jak np. słupy podporowe, tarasy.

Spuszczel pospolity larwa

Spuszczel pospolity przechodzi różne stadia rozwoju od jaja przez larwę po osobniki dorosłe – owady. Spuszczel rozmnaża się i zjada drewno głównie latem, ale w dobrych warunkach systematycznie rozwija się cały rok. Optymalne są dla niego temperatury powyżej 22 stopni Celsjusza. Samica składa od 150 jaj i więcej w różnych miejscach więźby dachowej w obiektach murowanych czy konstrukcji drewnianej w obiektach/ kościołach drewnianych. Z jaj wylegają się larwy które dorastają do 30 mm długości. To spuszczel larwa jest odpowiedzialny za niszczenie drewna które stanowi dla niego pokarm. Larwy spuszczela żerują głównie w części bielastej drewna ale zdarza się, że przechodzą również do tzw. twardziela.

Spuszczel pospolity zwalczanie

Z praktyki wiemy jak trudnym w likwidacji jest spuszczel pospolity zwalczanie którego należy powierzyć specjalistom z naprawdę dużym doświadczeniem i odpowiednią wiedzą na temat zwalczania szkodników drewna.

Często otrzymujemy zapytania typu: Mamy w więźbie  domu szkodnika to spuszczel pospolity jak się pozbyć? Zidentyfikowaliśmy robaka to spuszczel jak wytępić? Odpowiadając na te zapytania należy wskazać że metod na zwalczanie spuszczela jest kilka w zależności od tego jakiego obiektu porażenie dotyczy. Z praktycznego punktu widzenia sposoby na zwalczanie spuszczela można podzielić na zastosowanie metody Veoxy, zastosowanie preparatów oraz zastosowanie fumigacji inaczej gazowania.

Metoda Veloxy

W przypadku gdy spuszczele zaatakowały obiekty o niedużych rozmiarach typu ołtarze, szafy, ramy obrazów i dodatkowo są to bardzo cenne obiekty które mają wrażliwe powłoki najlepiej zastosować metodę Veloxy. Jest to metoda która polega na likwidacji szkodników drewna przez umieszczenie zaatakowanych obiektów w specjalnych opakowaniach foliowych i wypompowanie tlenu oraz wprowadzenie w jego miejsce azotu. Aparatura Veloxy utrzymuje stałą wilgotność w trakcie zabiegu, który trwa ok. 4 tygodni.

Spuszczel pospolity preparaty

W przypadku gdy spuszczele zaatakowały obiekty typu więźba dachowa która jest niezabudowana, w pełni dostępna lub na etapie budowy więźby można w zastosować preparaty na spuszczele w celu jego likwidacji. Wyróżnia się tutaj środek na spuszczele xilix gel. Żel na spuszczela xilix cechuje bardzo głęboka wnikliwość od 3 do 12 cm. Preparat zawiera substancję czynną permetrynę, nie odbarwia drewna i jest dedykowany jako środek na spuszczele przez producenta.

Spuszczel pospolity fumigacja inaczej gazowanie

W przypadku gdy zaatakowana są obiekty drewniane, więźby dachowe o dużych gabarytach lub gdy jest zabudowana więźba spuszczel powinien być zwalczany metodą fumigacji inaczej gazowania. Gazowanie domu czy innego obiektu jest z pewnością najskuteczniejszą metodą na zwalczanie spuszczela. Nadto, jest to metoda najwszechstronniejsza, gdyż gaz dzięki swojej przenikliwości dociera do całego drewna (w tym zabudowanego) w obiekcie i likwiduje wszystkie stadia rozwojowe w tym spuszczela larwę, jaja i osobniki dorosłe. Gazowanie domu drewnianego nie powoduje odbarwień drewna i pozwala na zwalczanie szkodników drewna nawet w bardzo grubym materiale (bal 60cm).

Gazowanie spuszczela cena

Gazowanie spuszczela jest zawsze wyceniane indywidualnie w zależności od rodzaju obiektu i przyjętej technologii gazowania. W przypadku gdy planowane jest gazowanie spuszczela cena uwzględnia jako elementy składowe takie jak między innymi uszczelnienia zewnętrznego i wewnętrznego obiektu, rodzaj, kształt, kubaturę i wielkość obiektu, dostęp do drewna czy metodykę gazowania i rodzaj użytego gazu.

Stronę https://fumigacja-kosciola.pl/spuszczel-pospolity/ wyszukiwano po słowach:

spuszczel pospolity, spuszczel, spuszczel domowy, spuszczel jak wytępić, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczel pospolity jak się pozbyć, spuszczel w drewnie, spuszczele, preparat na spuszczela, spuszczel zwalczanie, spuszczel pospolity jak zwalczać, zwalczanie korników, gazowanie spuszczela cena, więźba spuszczel, spuszczel pospolity larwa, larwa spuszczela, spuszczel larwa, spuszczel pospolity gazowanie, spuszczel pospolity preparaty, spuszczel zwalczanie środki, zwalczanie spuszczela, spuszczel pospolity odgłos, jak zwalczyć spuszczela pospolitego, spuszczel domowy zwalczanie, zwalczanie spuszczela domowego, spuszczel zwalczanie cena, środek na spuszczele, spuszczel pospolity zwalczanie szkodników drewna cena, miazgowiec brunatny, spuszczel zwalczanie mikrofalami, jak pozbyć się spuszczel pospolity, jak się pozbyć korników, jak się pozbyć spuszczela pospolitego, spuszel pospolity